Шымкент қаласы білім басқармасының
«№62 Н.Төреқұлов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі:
(8723) 52-33-27
(8707) 622-77-22
Нашар көрушілер
нұсқасы
15
май
2022

Ашық сабақ Бастауыш сынып

Бөлімі:Спорт жарыстары туралы жазамын
Педагогтің аты-жөні:Каржаубаева Д.С.
Күні: 02.02.2022жҚазақ тілі
Сыныбы: 2ВҚатысушылар саны: 15                                       Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:Жұрнақ пен жалғау
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты2.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату
2.1.4.1 Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша 
әңгіме құрау.
2.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.
Сабақтың мақсаты:Барлық оқушылар: Оқушылар сөздің түбірі мен қосымшасын ажырата біледі;
Көптеген оқушылар: Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді 
Кейбір оқушылар: Қосымша  тапсырмаларды орындап, тұжырым жасай алады;
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңіПедагогтің іс-әрекетіОқушының іс-әрекетіБағалауРесурстар
Сабақтың басы
2 мин.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқу құралдарын дайындату.
2. «5» болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз,
Өнер білім көп оқып, 
Өсе берсін санамыз
Өлең мағынасына қарай оқушылар қимыл жасайды.  «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»
5 мин.Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында «Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрақ-жауап алу 
 Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады.
Сұрақтар:
1. Түбір дегеніміз не?
2.Қосымша дегенісіз не?
3.Жұрақ дегеніміз не?
4.Жалғау дегеніміз не? 
 5.«Жұмысшы» сөзінің түбірі мен қосымшасын тап.
6.Антоним дегеніміз не?
7.Омоним дегеніміз мне?
8.Синоним дегеніміз не?
«Жарайсың!» 
«Керемет»
«Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру.     
ДК 
экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 2-сынып.
Сабақтың ортасы
10 мин.
8-мин. 
Оқулықпен жұмыс
67-жаттығу 
1.Мәтінді тізбектеп оқиды.
2. Сұрақ -жауап
-Суретте не бейнеленген?
-Кімді көріп тұрсыңдар?
-Палуан деген қандай екен?
-Палуандар қандай болу керек?
Тапсырма: (тақтамен жұмыс)
Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау. 
-Әлем-түбір, дік-жалғау         қазақтың   саудагер, жалшы, шанамен  деген  сөздерді  сөз құрамына талдау. 
№ 1 -тапсырма: 
Мәтіндер бойынша сұрақтарға жауап беріп, қарамен берілген сөздердісөз құрамына талдау.
Дескриптор:
- Түбір сөздерді  біледі; 
- Қосымшаларды ажырата біледі; 
Жалпы-2 балл.
ДК экраны
2-сынып оқулығы
68-жаттығу Дәптермен жұмыс
-Қарамен берілген сөздерді сөз құрамына талдау.
Қазақтың , палуаны, жүлдегері
Сөйлемдерді көшіріп жазу«Жарайсың!» 
   Сергіту сәті
      2 мин
Шапалақ ұру
Түбір сөз - бір шапалақ
Қосымшасы бар сөзге- екі шапалақ
Кітап-1 шапалақ
Дәптерлер-2 шапалақ
«Жарайсың!» 
8 мин.
2-мин
70-жаттығу Топтық жұмыс
Берілген әріптерден торкөздерге азықтық дақылдар мен тәттілердің атауын құрап, оқып, жазу. Артық әріптерді келесі жаққа орналастырып, сөз шығару.
-Шыққан сөзге бірнеше жалғау жалғап жазу.
Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады.
Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады.
71-жаттығу (ауызша)
Шешуі:жаттықтырушы
Төменде берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады. 
1.Палуан сөзі
Дескриптор:
-Палуан сөзіне   байланысты мысал жазады-1б.
ДК экраны
2-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
Сабақтың соңы.
6 мин.
 «Шындық па, жалған ба?»
ПікірИә Жоқ
1Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін түбір дейміз.

2Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаны жұрнақ дейміз.

3Сөздің мағынасын өзгертетін қосымшаны жалғау дейміз.

4«Оқулық» сөзінің түбірі «оқу»

5Сөздің түбірге жалғанған бөлігін қосымша дейміз.


Өте жақсы!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!ДК экраны
2-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
2-мин«Рефлексиялық шеңбер»
-Бүгін не білдік?
-тапсырмалар орындау барысында қиындықтар туындады ма? Неліктен?



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен?

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Мұқан Мұңайтпасұлы! Күш атасы. Қазақтың мақтанышы, алып күш иесі, алғашқы әлемге танылған кәсіпқой балуан.  Дүниежүзінің 30-ға жуық елін аралап, 50-ден астам медаль жеңіп алған 
Мұңайтпасұлы он жеті жасқа толмай жатып, мықты палуан ретінде таныла бастады. Оның Ақмола облысы бойынша барлық атақты палуандарды жеңгені туралы әңгіме бүкіл қазақ даласына тез тарап кетеді. Ал 18 жасында оны циркке жұмысқа шақырған. 1905 жылы Қажымұқан алғашқы ірі жетістігіне қол жеткізді. Харбинде өткен жарыста “джиу-джитсу” күресінен алтын медаль жеңіп алды. Осы додадан кейін  “Маньчжурия чемпионы ” деген атаққа ие болды. Ал бір жылдан кейін Алманияда өткен дүниежүзілік жарыста да топ жарды.

Прокомментировать
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив